kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Kalba

Kalba > Morfologija

Gramatinės kategorijos

Gramatinės reikšmės išskiriamos ir suvokiamos kaip tam tikros kalbos gramatinės sistemos opoziciniai nariai, taigi gramatinę vienaskaitos reikšmė skiriama dėl to, kad yra daugiskaita, moteriškoji giminė – dėl to, kad šalia yra vyriškoji, kokį nors iš linksnių – dėl egzistuojančios visų linksnių sistemos, ir pan. Tokios opozicinės reikšmės, pagrįstos priešpriešos santykiais, kalbos moksle apibendrinamos į vadinamąsias gramatines kategorijas. Gramatinė kategorija – gramatinių reikšmių klasė, išskiriama pagal bendrą požymį, pvz., vyriškosios ir moteriškosios giminės gramatinės reikšmės sudaro giminės kategoriją, ir pan. Neretai gramatinės kategorijos būna ne vienos kurios nors žodžių klasės, o keleto ypatybė, pvz., daiktavardžiai, būdvardžiai, dauguma įvardžių ir skaitvardžių, netgi neasmenuojamosios veiksmažodžio formos, dalyviai, susiję su linksnio kategorija.
Lietuvių kalbos gramatinė sistema reprezentuojama laiko, giminės, skaičiaus, linksnio, laipsnio, asmens, nuosakos, rūšies, veikslo, sangrąžos, tranzityvumo gramatinėmis kategorijomis. Mokslinėje literatūroje gali būti skiriama ir daugiau gramatinių kategorijų.
Lietuvių kalbos žinynas. Gramatinės daiktavardžių kategorijos.Lietuvių kalbos žinynas. Būdvardžių gramatinės kategorijos.Lietuvių kalbos žinynas. Įvardžių reikšmė ir gramatinės ypatybės.Lietuvių kalbos žinynas. Veiksmažodžio formų sistema.

Ar žinote, kad...